Czym jest kefir?
Kefir jest unikalnym produktem mlecznym fermentowanym dzięki połączeniu fermentacji kwasu mlekowego i alkoholowej laktozy w mleku. Jest on wytwarzany w wyniku aktywności mikrobiologicznej „ziaren kefiru”, które mają stosunkowo stabilną i specyficzną równowagę bakterii kwasu mlekowego i drożdży.
Ze względu na deklarowane korzyści zdrowotne kefiru, stał się on ważną żywnością funkcjonalną.
Skład i właściwości kefiru
Choć skład kefiru jest bardzo prosty, jest on bogaty w niezwykle wartościowe mikroelementy, które pozytywnie wpływają na stan zdrowia. Stanowi on przede wszystkim źródło kwasu foliowego, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju komórek organizmu. Ponadto kefir zawiera wiele innych witamin z grupy B, niezbędnych do prawidłowej pracy serca, układu krążenia, a także układu nerwowego.
Największym bogactwem w kefirze są bakterie, które pozwalają zachować mikroflorę jelitową w dobrym stanie. Znajdziemy w nim nawet 30 różnych mikroorganizmów, które są silniejszymi źródłami probiotyków niż te, które znajdują się w innych przetworach mlecznych. Jednym z nich jest Lactobacillus kefiri, który występuje jedynie w kefirze. Może on walczyć z licznymi infekcjami i bakteriami, w tym z salmonellą czy E. Coli.
Na co jeszcze ma wpływ?
Ten niedoceniany produkt wspomaga oczyszczanie organizmu, a nawet ma właściwości odchudzające. Wpity na 30 minut przed snem ułatwia zasypianie i pobudza przemianę materii.
Czy kefir zawiera laktozę?
W kefirze dochodzi do przemiany laktozy (cukru mlecznego) w kwas mlekowy, dlatego mogą go spożywać osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7938729/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8226494/