Kefir – jakie bogactwa się w nim kryją?

Czym jest kefir?

Kefir jest unikalnym produktem mlecznym fermentowanym dzięki połączeniu fermentacji kwasu mlekowego i alkoholowej laktozy w mleku. Jest on wytwarzany w wyniku aktywności mikrobiologicznej „ziaren kefiru”, które mają stosunkowo stabilną i specyficzną równowagę bakterii kwasu mlekowego i drożdży.

Ze względu na deklarowane korzyści zdrowotne kefiru, stał się on ważną żywnością funkcjonalną.

 

Skład i właściwości kefiru

Choć skład kefiru jest bardzo prosty, jest on bogaty w niezwykle wartościowe mikroelementy, które pozytywnie wpływają na stan zdrowia. Stanowi on przede wszystkim źródło kwasu foliowego, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju komórek organizmu. Ponadto kefir zawiera wiele innych witamin z grupy B, niezbędnych do prawidłowej pracy serca, układu krążenia, a także układu nerwowego.

 

Największym bogactwem w kefirze są bakterie, które pozwalają zachować mikroflorę jelitową w dobrym stanie. Znajdziemy w nim nawet 30 różnych mikroorganizmów, które są silniejszymi źródłami probiotyków niż te, które znajdują się w innych przetworach mlecznych. Jednym z nich jest Lactobacillus kefiri, który występuje jedynie w kefirze. Może on walczyć z licznymi infekcjami i bakteriami, w tym z salmonellą czy E. Coli.

 

Na co jeszcze ma wpływ?

Ten niedoceniany produkt wspomaga oczyszczanie organizmu, a nawet ma właściwości odchudzające. Wpity na 30 minut przed snem ułatwia zasypianie i pobudza przemianę materii.

 

Czy kefir zawiera laktozę?

W kefirze dochodzi do przemiany laktozy (cukru mlecznego) w kwas mlekowy, dlatego mogą go spożywać osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy

 

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7938729/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8226494/

 

Wyszukiwarka

Kategorie

Kategorie

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami!

Adres:

Lipowa 6, drugie piętro
15-427 Białystok

Polityka Cookies
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Wyświetl naszą Politykę Prywatności.