DMAE – co to za suplement?

Zbilansowana dieta to podstawa, ale czasami musimy wspomóc organizm suplementacją. W najbliższym czasie pokażę kilka suplementów, które stosuję u moich podopiecznych. Pierwszym z nich jest DMAE. Co to takiego?

Czym jest DMAE?

DMAE, czyli dimetyloaminoetanol to aminoalkohol, który normalnie występuje w małych ilościach w mózgu. Uważa się, że jest niezbędny do produkcji acetylocholiny, neuroprzekaźnika uczestniczącego w przekazywaniu sygnałów nerwowych i zdrowym funkcjonowaniu mózgu.

Przy niedoborze acetylocholiny można zaobserwować zmęczenie, dreszcze oraz osłabienie mięśni.

Gdzie naturalnie występuje?

DMAE naturalnie występuje w sardynkach i anchois. Możemy go znaleźć także w łososiu czy kalmarach.

Na co wpływa dimetyloaminoetanol?

DMAE działa silnie nootropowo, stymuluje mózg do pracy, poprawia koncentrację, pamięć, a także działa neuroprotekcyjnie. Wykazano także jego działanie zwiększające wydajność pracy mózgu.

Wielu badaczy uważa, że może przeciwdziałać starzeniu, zwiększając zdolność organizmu do produkowania acetylocholiny, której niedobór jest często związany z utratą pamięci. Jak również dimetyloaminoetanol ma wpływ na skórę. Sprawdza się w sytuacji pojawiania się plam starczych (inaczej wątrobowych) w wyniku zaburzeń funkcjonowania wątroby. Udowodniono, iż kremy z dodatkiem DMAE w składzie zmniejszają ich widoczność, a nawet je niwelują.

Niegdyś DMAE był sprzedawany jako lek i rekomendowany dzieciom z zaburzeniem uwagi oraz nadpobudliwością – ADHD, ponieważ łagodził te objawy i poprawiał funkcje poznawcze.

Jak dawkować?

DMAE jest dostępny zazwyczaj w postaci białego proszku. Rekomenduje się, aby przyjmować go w trzech dawkach w ilości 250-500 mg/dzień. Efekty zauważysz już po kilku dniach stosowania.

Kiedy włączyć suplementację?

Ogólnie suplementuje się go w celu poprawiania koncentracji i wydajności psychicznej. Reguluje przekaźnictwo sygnałów nerwowych do mózgu i mięśni. Jest to szczególnie istotne dla poprawnej koordynacji ruchów i niezwykle ważne w sportach.

 

Czy może powodować skutki uboczne?

Generalnie jest to produkt bardzo bezpieczny. Rzadko się przydarzy, że podczas suplementacji wystąpią bóle głowy, drażliwość, nadmierne pobudzenie czy trudności z zasypianiem i nadmierne napięcie mięśniowe. Objawy te jednak mogą zauważyć osoby szczególnie wrażliwe.

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22300295/

Wyszukiwarka

Kategorie

Kategorie

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami!

Adres:

Lipowa 6, drugie piętro
15-427 Białystok

Polityka Cookies
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Wyświetl naszą Politykę Prywatności.