Poprawa wyników Kasi

Przed

Po

Opis

Dziś na tapetę wrzucamy żelazo. Bez obecności tego mikroelementu nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Jest składnikiem wielu białek i enzymów, stąd też odgrywa ważną rolę w przemianach metabolicznych. Głównym narządem, który bierze udział w jego magazynowaniu, jest wątroba.

 

Niedobór żelaza prowadzi do wielu zaburzeń, ale czy wiedzieliście, że jego nadmiar może być także fatalny w skutkach? Bardzo często nadmierne gromadzenie się żelaza w organizmie jest wywołane genetycznie uwarunkowaną chorobą metaboliczną – hemochromatozą.

 

Charakterystycznymi objawami hemochromatozy są:

  • uczucie zmęczenia,
  • ogólne osłabienie,
  • powtarzające się stany podgorączkowe,
  • obniżona masa ciała oraz bóle stawów,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego,
  • zaburzenia wzwodu,
  • utrata libido oraz owłosienia łonowego.

 

Podczas leczenia niezmiernie ważna jest dieta. Należy ograniczyć ilość spożywanego czerwonego mięsa, wątróbki, jaj, czerwonej fasoli czy owoców suszonych. Ponadto warto spożywać te produkty, które są bogate w wapń, gdyż pierwiastek ten ogranicza przyswajalność żelaza w jelitach.

Pamiętajcie o tym, by systematycznie robić badania kontrolne i oznaczyć poziom żelaza. Jego nadmiar we krwi powoduje, że pokłady kumulują się w wątrobie, zatruwając organizm. Jeśli nadmiar żelaza jest znaczny i długotrwały może doprowadzić do niewydolności wątroby i wywołania marskości tego narządu, a nawet do zachorowania na nowotwór.

Powyżej możecie zobaczyć jak zmieniły się wyniki pacjentki w trakcie naszej współpracy.

Polityka Cookies
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Wyświetl naszą Politykę Prywatności.