Wpływ GABA na układ nerwowy

Ciągle czujesz się poirytowany i smutny? Sytuacja w kraju i na świecie u wielu osób wzbudza lęk i przygnębienie. W naszym mózgu, jak zwykle jest „gość”, który może regulować ten stan.

Kwas gamma-aminomasłowy, znany pod skrótem GABA, to neuroprzekaźnik hamujący. Bardzo intensywnie oddziałuje na układ nerwowy poprzez zmniejszenie pobudliwości neuronów. Osłabia uczucie lęku, dlatego kojarzony jest z relaksacyjnym, wyciszającym i uspokajającym działaniem.

 

W organizmie neuroprzekaźnik ten jest przede wszystkim odpowiedzialny za:

  • obniżanie pobudliwości komórek nerwowych oraz relaksację komórek mięśniowych,
  • procesy poznawcze, skupienia uwagi i pamięć roboczą,
  • regulację nastroju i snu,
  • wydzielanie hormonu wzrostu,
  • przemianę materii.

     

Zaburzenia jego przekaźnictwa mogą się przyczynić do rozwoju wielu groźnych schorzeń, jak schizofrenia, padaczka, zaburzenia lękowe, autyzm, epilepsja czy niektóre choroby układu pokarmowego. GABA produkowany jest przez bakterie jelitowe. Jeśli więc w jelitach dochodzi do braku równowagi pomiędzy bakteriami dobrymi i złymi, jego poziom ulega zmianom.

 

Zarówno jego nadmiar jak i niedobór wpływają negatywnie na organizm. Nadmiar wiąże się z osłabieniem i ospałością, niedobór zaś może przyczynia się do powstawania lęków. Badania dowiodły także, że osoby cierpiące na depresję posiadają obniżony poziom GABA.

 

Ciekawostką jest, że kofeina hamuje aktywność GABA, podczas, gdy alkohol i środki uspokajające ją zwiększają. Możemy zadbać o prawidłowy poziom tego neuroprzekaźnika w naszym organizmie, spożywając produkty o działaniu probiotycznym. Produkty takie, jak jogurt, kefir, kimchi czy kapusta kiszona zwiększają w naszych jelitach szczepy bakterii odpowiedzialnych za produkcję GABA. Świetnym pomysłem jest też każda aktywność fizyczna – to zawsze wychodzi na zdrowie.

Wyszukiwarka

Kategorie

Kategorie

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami!

Adres:

Lipowa 6, drugie piętro
15-427 Białystok

Polityka Cookies
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Wyświetl naszą Politykę Prywatności.