Tlenoterapia hiperbaryczna – wpływ na poprawę wyników sportowych

Tlenoterapia hiperbaryczna często wykorzystywana jest w celu polepszenia osiągnięć w sporcie. Nie bez powodu – sesje w komorze stosowane regularnie przynoszą wiele pozytywnych efektów osobom uprawiającym każdą dyscyplinę sportową.

Terapia hiperbaryczna to metoda stosowana w leczeniu różnych urazów lub schorzeń przy użyciu ciśnienia wyższego niż atmosferycznego. Polega na terapeutycznym podawaniu niemal stuprocentowego tlenu bezpośrednio do dróg oddechowych. Sprzyja to lepszemu utlenieniu komórek i tkanek organizmu oraz ich szybszą regenerację.

Zabiegi w komorze hiperbarycznej mają istotne znaczenie w sporcie. Metaanaliza ostatnich badań naukowych wykazała, że korzystanie z zabiegów w trakcie ćwiczeń zwiększa natlenienie mięśni oraz zmęczenie mięśni. Polepsza się ich wydajność oraz przyspiesza regeneracja. Co więcej, po cyklu sesji w komorze hiperbarycznej u zawodników zaobserwowano zwiększoną wytrzymałość mięśni podczas wysiłku fizycznego.

W niektórych badaniach tlenoterapia hiperbaryczna spowodowała również szybszy powrót do zdrowia sportowców, którzy doświadczyli złamań i urazów więzadeł oraz skręceń kostki.

Co ciekawe, komora hiperbaryczna wpływa również na zmniejszenie odczuwania DOMSów, czyli tzw. „zakwasów”, które pojawiają się po nadmiernym wysiłku fizycznym i objawiają się bolesnością i sztywnością mięśni. Badania sugerują, iż zabiegi powodują szybsze usuwanie kwasu mlekowego oraz amoniaku, co prowadzi do krótszych okresów rekonwalescencji. Zabiegom w komorze hiperbarycznej przypisuje się również hamujący wpływ na proces zapalny oraz zdolność do modulacji uszkodzenia tkanki.

 

Linki do badań:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8650584/

https://journals.lww.com/acsm-msse/Fulltext/2020/06000/Hyperbaric_Oxygen_Therapy_in_Sports.22.aspx

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3382683/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4784886/

Wyszukiwarka

Kategorie

Kategorie

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami!

Adres:

Lipowa 6, drugie piętro
15-427 Białystok

Polityka Cookies
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Wyświetl naszą Politykę Prywatności.