NEAT – aktywność bez wysiłku, termogeneza

NEAT (eng. Non Exercise Activity Thermogenesis) – aktywność bez wysiłku, termogeneza.
 
Co to jest? Dlaczego warto wprowadzić to w życie?
 
Jest to ruch nie związany z treningiem. Dobrowolna aktywność przy której nie męczymy się, a mimo to pozwalamy swojemu organizmowi przepalić dużą ilość kcal, co przekłada się na pożądaną sylwetkę.
 
Jak się do tego zabrać?
 
To nic trudnego 🙂 wystarczy wybrać schody zamiast windy, pojechać do pracy rowerem, pójść po zakupy na piechotę, posprzątać w pokoju lub wyjść na długi spacer przed snem. Takie małe rzeczy pozwalają nam na przepalanie kalorii w ciągu dnia, bez szczególnego obciążania układu nerwowego. Podczas treningu przepalisz 400-600 kcal, drugie tyle możesz przepalić poprzez spontaniczną aktywność fizyczną.
 
Przykład:
Zakładamy, że pani Grażyna i Halina mają taki sam wzrost i wagę, identyczny tryb pracy, nie mają problemów zdrowotnych. Pani Grażyna jeździ do pracy 40 minut rowerem, a pani Halina jeździ autem.
To właśnie pani Grażyna schudnie szybciej, dodatkowym atutem będzie większa energia do życia rano, rozbudzenie się, dotlenienie mózgu. Wpłynie to pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, sen itp.
Szczególnie ważny jest dodatkowy ruch u osób, które nie są w stanie wytrzymać na niskich kaloriach. W ten sposób mogą zjeść więcej i przepalić tą ilość kcal poprzez spontaniczny ruch w ciągu dnia.
 
Podsumowując:
Zamiast bezczynnie siedzieć – rusz cztery litery 😀
 
Wnikliwym dołączam badania:
1) The Role of Non-exercise Activity Thermogenesis in Human Obesity. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279077/
2) Role of nonexercise activity thermogenesis in resistance to fat gain in humans. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9880251/
3) Oxytocin and Its Relationship to Body Composition, Bone Mineral Density, and Hip Geometry Across the Weight Spectrum. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28586943/ 

Wyszukiwarka

Kategorie

Kategorie

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami!

Adres:

Lipowa 6, drugie piętro
15-427 Białystok

Polityka Cookies
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Wyświetl naszą Politykę Prywatności.