Kwas glutaminowy – jego wpływ na naszą pamięć

„Głowa bez pamięci, to twierdza bez garnizonu” – słowa Napoleona Bonaparte dają do myślenia?

Dziś kolejny neurotransmiter na tapecie, który odpowiada w głównej mierze za naszą pamięć.

 

Kwas glutaminowy jest aminokwasem budującym białka wchodzące w skład naszego ciała oraz najważniejszym neuroprzekaźnikiem pobudzającym w układzie nerwowym. Jest obecny w synapsach glutaminergicznych w hipokampie oraz innych częściach mózgu.

Od jego aktywności zależą procesy uczenia się i zapamiętywana. Wspomaga wiele przemian w nim zachodzących, min.:

  • odpowiada za tworzenie się śladu pamięciowego w mózgu,
  • odtruwa mózgowie,
  • reguluje trawienie i przyswajanie białek pobranych z pokarmu,
  • poprawia wydalanie szkodliwych metabolitów,
  • hamuje wstrząs insulinowy.

 

Nadmierne stężenie kwasu glutaminowego w centralnym układzie nerwowym nie jest jednak korzystne, ponieważ powoduje uszkodzenie komórek nerwowych. Wysokie stężenia tego aminokwasu prowadzą do toksyczności oraz mogą wywołać zmiany prowadzące do zaburzeń procesów poznawczych. Badania dowodzą, że dzieje się tak w przebiegu wielu groźnych chorób, takich jak: schizofrenia, choroba Alzhaimera, fenyloketonuria czy epilepsja. Potwierdzono także ogromną rolę glutaminianu w przebiegu depresji lub choroby afektywnej dwubiegunowej.

 

Gdzie szukać jego źródeł w pożywieniu?

Naturalnie występuje w produktach mlecznych, a zwłaszcza serach, żelatynie, zarodkach pszennych, nasionach słonecznika, orzechach arachidowych i pistacjowych, wędzonym łososiu, migdałach, nasionach lnu, bobie, brukselce i soczewicy.

 

Jak poprawić swoje możliwości w zakresie uczenia się i zapamiętywania? Czy wiesz, że suplementację kwasu glutaminowego stosuję się także w sytuacji wzmożonego stresu metabolicznego oraz u osób aktywnych fizycznie i zawodowych sportowców?

Zapraszam na konsultację, chętnie opowiem więcej.

 

 

Wyszukiwarka

Kategorie

Kategorie

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami!

Adres:

Lipowa 6, drugie piętro
15-427 Białystok

Polityka Cookies
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Wyświetl naszą Politykę Prywatności.