Co powoduje wydzielanie endorfin?

“Nie ma drogi do szczęścia. To szczęście jest drogą”. Bez wątpienia na nasz dobry nastrój mają wpływ różne czynniki. W naszym organizmie za to poczucie odpowiadają endorfiny. Hormony szczęścia zostały odkryte całkiem przypadkiem w latach siedemdziesiątych XX wieku.

 

Czym są endorfiny?

Endorfina to hormon peptydowy, który składa się z różnej ilości aminokwasów. Do tej pory naukowcom udało się odkryć więcej niż 20 endorfin, jednak najważniejsze są tylko trzy – alfa, beta i gamma. Większość endorfin powstaje w mózgu, a dokładniej w ośrodku odczuwania przyjemności, także w rdzeniu kręgowym.

 

Jaką rolę endorfiny pełnią w ludzkim organizmie?

Są one odpowiedzialne za dobry nastrój, zadowolenie, a nawet stany euforyczne. Dodatkowo wykazują działanie przeciwbólowe, wręcz znieczulające na organizm. Ich budowa jest podobna do morfiny! Co ciekawe, to właśnie hormony szczęścia pomagają matkom przeżycie bólu podczas porodu. Dodatkowo endorfiny tłumią uczucie drętwienia, a nawet zmniejszają lęk i stres! W pewnym stopniu wpływają również na naszą gospodarkę hormonalną czy temperaturę ciała, regulując je, a także poprawiają odporność.

 

Co powoduje wydzielanie endorfin przez nasz organizm?

Istnieją sytuacje, w których hormony szczęścia są uwalniane w większej ilości. Oto niektóre z nich:

  • pikantne produkty,
  • śmiech,
  • wysiłek fizyczny,
  • morsowanie,
  • relaks,
  • słuchanie muzyki,
  • alkohol w małych ilościach,
  • czekolada, a także same spożywanie smacznego posiłku
  • seks, który wiąże się z aktywnością fizyczną oraz odczuwaniem przyjemności.

 

Ciekawostką jest, że już sama gra wstępna powoduje wyrzut hormonów w naszym organizmie, a jeśli dodatkowo zbliżenie zostanie zakończone orgazmem, ich ilość jeszcze się zwiększy.

Istnieje wiele sposobów, by podnieść poziom endorfin. Pamiętajcie, którykolwiek sposób wybierzecie, nasz organizm uwielbia kiedy jesteśmy w ruchu!

 

Czym skutkuje niedobór endorfin?

Niedostateczna ich ilość w organizmie może objawiać się częstymi bólami głowy, depresją, czy fibromialgią, czyli bólu mięśni i kości oraz przewlekłe zmęczenie.

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33396962/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34439743/ 

Wyszukiwarka

Kategorie

Kategorie

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami!

Adres:

Lipowa 6, drugie piętro
15-427 Białystok

Polityka Cookies
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Wyświetl naszą Politykę Prywatności.