Ashwagandha – czy naprawdę redukuje stres?

Owidiusz pisał, że „Miłości nie da się wyleczyć ziołami“, ale zdecydowanie mogą one poprawić jakoś naszego życia. Dziś kolejne ziółko na tapecie.

Ashwagandha, czyli indyjski żeń-szeń, to jedna z roślin zaliczana do grupy adaptogenów, o których niedawno Wam wspominałem. Popularna jest przede wszystkim jako środek zwiększający tolerancję na stres, stabilizujący nastrój, poprawiający jakość snu i regulujący rytm dobowy. W medycynie ajurwedyjskiej znana jest już od tysięcy lat.

 

Jej zażywanie wpływa na:

  • poprawę funkcjonowania mózgu,
  • wzmocnienie zdolności pamięciowych,
  • libido,
  • zwiększenie odporności organizmu na stres,
  • pracę wątroby i obniżenie cukru we krwi,
  • ochronę komórek przed wolnymi rodnikami.

 

Wiele osób sięga po nią w okresach wzmożonego wysiłku umysłowego. Wykazano, że regularne spożycie ashwagandhy pomaga zwiększyć masę i siłę mięśni, a zawarte w ashwagandzie witanozydy wykazują działanie przeciwdepresyjne i pomagają zmniejszyć odczuwany lęk.

Jak zwykle wszystko polecam robić z głową i ewentualną suplementację skonsultować ze specjalistą. Warto też zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas ekstrakt jest standaryzowany i czy nie zawiera długiej listy substancji dodatkowych.

Wyszukiwarka

Kategorie

Kategorie

Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami!

Adres:

Lipowa 6, drugie piętro
15-427 Białystok

Polityka Cookies
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Wyświetl naszą Politykę Prywatności.